Megfontolt gondolkodás

Gyors és lassú gondolkodás

Itt most nem arról van szó, hogy vannak, akik villámgyorsan végig tudnak gondolni valamit, amihez másoknak több idő kell. És arról sem, hogy bizonyos kérdések végiggondolásához mennyi idő kell. Arról van szó, hogy minden embernek a gondolkodása két összetevőből áll: egy gyors (intuitív) és egy lassú (megfontolt) rendszerből. A gyors rendszer mindig működik, a lassú csak akkor, ha motiválja valami. Ez a valami pedig a gyors rendszer.
ELOLVASOM

Hogyan ismerjünk fel egy problémát?

Problémáról akkor beszélhetünk, ha az észlelt állapot eltér a vágyott állapottól. Problémát csak akkor akkor van lehetőségünk megoldani, ha felismertük azt. Könnyű ezt mondani, de mit lehet tenni ennek érdekében? Sőt, ami talán még nehezebb, mit tehetsz gyermekedért, hogy segítsd ebben? Nézzük mik a lehetőségek!
ELOLVASOM

A kritikai gondolkodás

"A kritikai gondolkodás szabályozza a kapcsolatodat a külvilággal, értelmezi azt, és teszi tudatossá az életedet." Írja Kaszás György Gondolkodássuli című könyvében. Ha már ilyen fontos szerepe van a kritikai gondolkodásnak, mit tehetünk azért, hogy elég jók legyünk benne? És talán még ennél is fontosabb, mit tehetünk azért, hogy gyermekünk gyakorlott kritikai gondolkodó legyen?
ELOLVASOM

Akié a választás, azé a gyötrelem

Tartja a német mondás. Kutatások szerint napi 30-35000 döntést hozunk meg. Ebből a nagyrészét természetesen nem tudatosan tesszük. Vannak kialakult rutinjaink, szokásaink, amit észre sem veszünk, hogy gyakoloroljuk. Mi a helyzet azokkal, amiket muszáj tudatosan meghozni? Hogyan tesszük? És honnan tudjuk, hogy jól döntöttünk-e? És egyáltalán honnan tudjuk, hogy dönteni kell?
ELOLVASOM