Sokszínű életünkben, folyamatosan változó környezetükben, információk, hírek, álhírek, reklámok özönében nagyon nehéz eldönteni, hogy mit higgyünk és mit ne. Sokszor gondolkodás nélkül szajkózzuk, sőt követjük, amit a környezetünk „diktál”, legyen az a hírforrás a média, a szomszéd vagy éppen az iskolai tanóra. Mert mennyivel egyszerűbb elfogadni valamit, mint végiggondolni. Nem beszélve arról, amikor olyan véleményünk mellett kell kiállni, ami nem egyezik a többség nézeteivel. Pedig mindenkinek adottak az eszközök, hogy egy kérdést, állítást több nézőpontból is megvizsgáljon és önálló véleményt alkosson róla. Mégpedig az agya és a kritikai gondolkodása.
Kutatások szerint naponta mintegy 35.000 döntést hozunk meg. Ennek többségét természetesen nem tudatosan, de akad szép számmal olyan is, amit tudatosan kell meghoznunk. Ekkor nem árt, ha rendelkezésünkre áll egy gondolkodási és döntési eszköztár. A tudattalan döntésekre pedig némi önismerettel, illetve szokásaink és értékrendünk tudatos átgondolásával, felülvizsgálatával keríthetünk sort.
Döntéseink során bele-belesétálunk egy-egy csapdába, amit maga a gondolkodási folyamat szül.
Nagyobb horderejű kérdésekben, ha van időnk mérlegelni, akkor a gondolkodási folyamat részeként érdemes sort keríteni a döntési folyamat átgondolására, hogy kikerüljük a gondolkodási torzításokból eredő csapdákat.
Ezen az oldalon a döntéseinkről, a döntésekhez nélkülözhetetlen gondolkodási eszközökről és módszerekről lesz szó, illetve a mindannyiunkat elkerülhetetlenül érintő gondolkodási tévutakról és döntési csapdákról.
Hasznos böngészést az oldalon!