Gyümölcsös játék

Gyors gyümölcs a gyakorlatban

Gyümölcsös játék
Kirpóbáltuk a hétvégén a gyors gyümölcs játékot nyelvtanuláshoz, szavak gyakorlásához és belecsúszott egy kis matekgyakorlás is. Ez a játék sokkal nagyobb kihívás, mint amilyennek tűnik, így nem is ajánlom annak, aki fáradt vagy éppen túl sok a zavaró körülmény a játéktér körül.

Játék, figyelem, izgalom, gyakorlás

A játék lényege röviden az, hogy mindeki választ magának egy gyümölcsöt és a csoport egyik tagja megpróbálja háromszor egymás után kimondani az egyik kiválasztott gyümölcs nevét (pl.: „Körte, körte, körte!”) anélkül, hogy a gyümölcs tulajdonosának lenne ideje félbeszakítani őt. Ha ez sikerül, akkor a nevezett gyümölcs „tulajdonosa” próbálkozik ugyanezzel. A játék leírását itt találod.

Ez a játék a koncentráció és a mulatság mellett jó lehetőség arra, hogy nyelvtanulás során a megtanult szavakat aktiváljuk vele, gyakoroltatja a kiejtést és „kényszeríti” a játékosokat arra, hogy hangosan megszólaljanak.

Mi a hónapok nevével játszottunk, mert éppen azt tanultuk. Hatan voltunk, így választottunk 6 hónapot, és azokkal indulhatott a küzdelem.

Mi volt nehéz a játékban?

Két „nehézséggel” szembesültünk a játék során, leírom a tapasztalatomat.

Rögtön az első kihívás megjegyezni azokat a szavakat – a mi esetünkben hónapokat -, amit választottunk. A hónapok pedig egy egyszerű eset, mert a lehetséges maximum 12. Ebből kellett hatot megjegyezni. (Lehet, hogy ha négyen játszunk a 4 évszak segítségével, vagy öten az érzékeket bevonva, vagy hatan az első hat számmal vagy heten a hét vezér nevével, akár tizenketten az összes hónappal, akkor egyszerűbb lett volna. ) Így komoly kihívást jelentett az, amikor észben kellett tartani a megfelelő szavakat.
Könnyítésképpen meg lehet próbálni, ha felírjuk nagy betűkkel a választékot, hogy mindekinek szem előtt legyen.

A másik komoly feladat az volt, hogy igen rövid idő alatt felismerjük a saját hónapunkat, szavunkat. Hallgatni, hogy mit mond a másik, közben koncentrálni arra, hogy én vagyok-e az vagy sem, és közben rávágni a saját hónapomat, bizony nem volt könnyű. Sokszor utólag esett le, hogy ja, most már én lettem a kihívó???

Mire érdemes figyelni a játék során?

A legfontosabb tapasztalat az volt a játék során, hogy nagyon érdemes odafigyelni a választott szavakra. Ha tanárként akarod kipróbálni a játékot, mindenképpen fontos szempont ez. Mi angolul játszottuk, és a June hónap gazdája határozottan hátrányban volt a January-val szemben. Ugyanúgy ahogy az avokádó is elmarad az alma vagy a dió mellett.

Ha először játszik egy csoport ilyet, akkor nem tennék a szavakra vonatkozó korlátozást. Pár forduló után meg lehet állítani a játékot és levonni a következtetéseket, ahogy tettük mi is.
Később azonban érdemes figyelni arra, hogy a szavak hossza nagyjából megegyezzen és egyformán bonyolult legyen azokat kimondani. Nem baj, ha ott van January, de akkor legyen February, September es October mellette. Egy másik esetben pedig jöhet May, June, March.

A játékélmény

Összességében véve egy komoly odafigyelést igénylő, gyors, pörgős játékról van szó, amivel észrevétlenül lehet gyakorolni a szavakat. Mivel hangosan kell benne beszélni, és senkit nem érdekel, hogy ki hogy beszél, ezért a játék alkamas arra is, hogy olyan gyerekeket is megszólaltasson, akik kevésbé hajlandóak hangosan megnyilvánulni.

Folytatása lesz a játéknak, kíváncsi vagyok, hogy egyenlőbb indulási feltételekkel mennyire élvezetes.