Azaz, mi kell ahhoz, hogy észleljük, hogy a vágyott állapot és az észlelt állapot között eltérés van?
A problémák felismerését alapvetően 4 csoportba szokták sorolni.
De mi a helyzet akkor, amikor személyes problémáról van szó?
Amikor nincs nyilvánvaló „baj” vagy jel, amikor nincsenek folyamatokat előrevetítő modellek, amikor senki nem szól, mert (még) nincs miért, és esetleg elégedett ember lévén nem is keressük a lehetséges problémákat, ahogy ezt teszik az egyes szervezetekben. Mi mutat irányt ilyenkor?
Ebben az esetben az érzéseink lesznek az iránymutatók. Tekinthetjük őket a fenti besorolás szerint kényszerítő nyilvánvalóságnak, hiszen nem lehet nem észrevenni az érzéseinket. Vagy legalábbis nem lenne szabad ezt tenni.
De mit tehetünk akkor, ha érezzük, hogy valami nem stimmel, de nem tudunk vele mit kezdeni? Ekkor érdemes figyelmet szentelni ennek a dolognak és első lépésként megfogalmazni az érzést. Jó esetben felismerjük, rosszabb esetben nem találjuk a szókincsünkben azt a szót, amelyik kifejezi az érzést.
Ha példát mutatsz gyerekednek, és gyakran megnevezed az érzéseidet, illetve nem csak a sajátodat, hanem az ő ézéseit is, akkor segíted abban, hogy könnyebb legyen számára megfogalmazni, hogy mi zajlik benne. Ezzel ugyan a problémáját nem fogja megoldani, de már csak azzal is, hogy az érzéseiről gondolkozik, utat nyit a problémák felismeréséhez, ami elvezethez a valódi okok megtalálásához majd a megoldáshoz.
Kutatások kimuatták, hogy ha stresszes helyzetben arról kezdünk beszélni, hogy milyen érzelmeket élünk át, akkor csökken az érzéseink intenzitása, enyhül a feszültség.
Játsszatok különféle játékokat, aminek a témája az érzések.
Nem. Az érzések felismerése nem oldja meg a problémákat (hacsak nem az volt a probléma, hogy valaki nem ismeri fel azokat). Azonban a gondolkodás az érzelmekről lehetővé teszi azt, hogy megkeressük a mögöttük lévő valódi okokat. Amire aztán már lehet megoldást keresni.
Foto de Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/es-es/foto/collage-de-retratos-de-mujer-alegre-3807758/
Foto de Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/es-es/foto/trabajadora-sorprendida-en-el-lugar-de-trabajo-moderno-3791129/