Rendezett tanulási környezet

Tanulási ellenőrzőlista

Hol a könyvem? Éhes vagyok, szomjas vagyok. Hol a pulcsim? Fázok. Most kaptam egy üzenetet, ezt még megnézem. És ezzel el is telt jó fél óra teljesen felesleges időtöltéssel a tanulás rovására. Ha ezt szeretnéd gyermekednél kiküszöbölni, akkor a készítsétek elő a tanulást megfelelően.
ELOLVASOM
Könyv

Az AKOFA módszer, avagy hogyan dolgozzuk fel az írott anyagot

Előttünk a könyv, a rengeteg fejezettel, alfejezettel, tele mindeféle tartalommal, képekkel, ábrákkal. Érdekes és kevéssé érdekes információkkal. A feladat adott. A könyv tartalmát többé kevésbé el kell sajátítani. De hogyan is történjen ez, hogy gyermeked a lehető legjobban tudja használni az idejét és a könyvből nyerhető tudást?
ELOLVASOM
Tanultak felmondása

Ha biztos akarsz lenni abban, hogy tudja gyermeked: a Feynmann-módszer

Van, hogy megértjük, amit tanultunk, és van, hogy azt hisszük, hogy értjük a tanultakat. A Feynmann-módszerrel azonnal tudja gyermeked ellenőrizni, hogy valóban sikerült-e megérteni a tanultakat. A módszer lényege egy mondatban: magyarázza el gyermeked valakinek, amit tanult. Ha más nincs, akkor a plüssmacinak. De azért ezt nézzük meg egy kicsit bővebben.
ELOLVASOM
Jegyzetek halmaza

Hogyan tároljuk a tanultakat, avagy az ismétlés rendszere

A tanulás során a megértést és a megjegyzést jegyzetekel, emlékeztetőkkel, kapaszkodókkal támogatjuk. Ezek készülhetnek fejben vagy le lehet őket jegyezni. A mindennapos tanulás során ezek a vázlatok, elmetérképek, jegyzetek, emlékeztetők csak gyűlnek, gyűlnek és ebben a kupacban bizony rendet kell tartani ahhoz, hogy érdemben beszélhessünk ismétlésről. Ez a feladat egészen addig sok fejtörtést okozott nekem, amíg rá nem találtam egy jól használható megoldásra. Hogy ez nekem miért nem jutott eszembe?
ELOLVASOM
Nyelvtanulás szótárral

Szótanulás 2 fázis: az ismétlés

Csak nézi, nézi gyermeked a szótárfüzetet, és már tizedszer ismétli át a krumpli szót, pedig már ezer éve tudja. Közben a hagymát még mindig nem tudja, de megint átugrotta, mert azt olyan nehéz megjegyezni és amúgy is van mellette még 25 másik szó. Lehet ezt hatékonyabban csinálni? Lehet bizony. Mégpedig szókártyákkal.
ELOLVASOM
Káosz

A napi tanulási rutin

A fenébe már megint! - hallod, amikor nekiül gyermeked a tanulásnak és lesz, ami lesz. Először a holnapi témazáró anyaga. Az a legfontosabb. Ha az írásbeli házit ellenőrzi a tanár, akkor még az sem tűrhet halasztást. Felelés töriből? Áh, múlt héten voltam soron, nem aggódok. Ráér azt még megtanulni. És van még egy beadandó jövő hétre, de az csak jövő hét. Még valami? Ha belefér, akkor jöhet. Tényleg ez a legjobb megoldás?
ELOLVASOM
Szavak

Szótanulás 1 fázis: a megjegyzés

Napi fél óra szótanulással szépen gyarapodik gyermeked szókincse? Ötös a dolgozat és hosszútávon is fel tudja idézni gyermeked a tanult szavakat? Az új szavakat könnyedén előhívja, amikor csak akarja ? Ha a fentiek mindegyikére igennel válaszoltál, ne is olvass tovább! Feltehetően semmi tennivalód nincs ezzel a bejegyzéssel. Ha mégsem, akkor itt olvashatsz néhány gondolatot és egy gyakorlati megvalósítását annak, hogy hogyan lehet szavakat tanulni.
ELOLVASOM